رفتن به مطلب
شرایط فعال سازی بخش ویژه
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
جستجو به صورت ...
جستجو در ...
shohrre

تأثیرپذیری تدریجی مغز انسان از گوشیهایی با صفحه نمایش لمسی

پست های پیشنهاد شده

shohrre    1

گوشیهای هوشمند نه تنها عادات فرد بلکه نحوه کارِ انگشت ها را نیز تغییر می دهند. محققان سوییسی دریافته اند که فعالیت کورتکس (قشر) مغز در ارتباط با انگشت اشاره و شست، با افزایش میزان استفاده از صفحه لمسی افزایش می!یابد.

 

مطابق گزارشی که در تاریخ 23 دسامبر سال جاری میلادی – دوم دی – در مجله Current Biology منتشر شد، هنگامی که افراد با گوشی!هایی با صفحات لمسی کار می!کنند، نحوه ارتباط میان مغز و انگشت شست آنها تغییر می!کند. این پژوهش نشان می!دهد که استفاده بیشتر از انگشت شست و سایر انگشت!های دست مستقیما با فعالیت بیشتر مغز مرتبط است.

 

آرکو گاش (Arko Ghosh) از دانشگاه و انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ در سوییس همراه با همکارانش طی پژوهشی تاثیر شکل!پذیری روزمره یا سازگاری مغز انسان را در ارتباط با استفاده از سرِ انگشتان (fingertips) مورد بررسی قرار داده!اند. گاش در این زمینه معتقد است که «میزان تغییراتی که کار با گوشی!های هوشمند [در مغز] ایجاد می!کند واقعا شگفت!آور است.»

 

این برنامه! پژوهشی زمانی آغاز شد که گروه گاش دریافت علاقه مردم به گوشی!های هوشمند تلفن همراه می!تواند فرصت بزرگی برای بررسی شکل!پذیری (plasticity) روزبه روز مغز انسان باشد. در حقیقت ظهور گوشی!های لمسی هوشمند باعث شده است که افراد از سرِ انگشتان و به ویژه انگشت شست خود به شیوه جدیدی استفاده کنند. به علاوه این گوشی!ها معمولاً سوابق برخی از کارهای انجام!شده را به صورت دیجیتال ثبت می!کنند و از این طریق منبع آماده!ای برای داده!های رفتاری کاربران فراهم می!آورند.

 

گاش در توضیح روش انجام این تحقیق می!گوید: « فکر می!کنم باید در ابتدا میزان تداول و حجم معمول استفاده افراد از ابزارهای دیجیتال شخصی را درک کنیم. این امر، برای ما عصب!شناسان بدین معنی است که سابقه دیجیتالی که در جیب!مان حمل می!کنیم، حجم عظیمی از اطلاعات مرتبط با کارهای انجام!شده توسط نوک انگشت شست (و سایر انگشتان) را در خود دارد.»

 

در حالی که پیش از این، دانشمندان عصب!شناس درباره شکل!پذیری مغز در میان موسیقیدان!ها و بازی!کنان حرفه!ای بازی!های ویدئویی (video gamers) تحقیقاتی انجام می!دادند، اسمارت!فون!ها فرصتی به وجود آورده!اند تا بدانیم چگونه شیوه زندگی افراد معمولی مغز آنها را شکل می!بخشد.

 

تیمِ گاش برای مرتبط ساختن فعالیت مغزی با آثار ناشی از فعالیت دیجیتال، با استفاده از نوار مغزی (EEG) پاسخ مغز را به لمس مکانیکی صفحه لمسی گوشی هوشمند توسط سرِ انگشت شست، انگشت اشاره و انگشت وسط ثبت کردند و آن را با کاربرانی که از گوشی!های بدون صفحه لمسی استفاده می!کردند مقایسه نمودند. این تحقیقات نشان داد که فعالیت الکتریکی در مغز کاربرانِ گوشی هوشمند، هنگام استفاده از هر سه انگشت افزایش می!یابد. پژوهشگران برای این که میزان استفاده فرد از گوشی – اعم از هوشمند یا معمولی-- را بدانند با استفاده از لاگ باتری گوشی پی بردند که میزان فعالیت آن قسمت از کورتکس (قشر) مغز کاربران که با حرکات سرِ انگشت شست و اشاره مرتبط بود، به طور مستقیم با میزان استفاده از گوشی رابطه دارد. علاوه بر این، گروه تحقیقاتی دریافت که سرِ انگشت شست، با استفاده پیوسته از اسمارت فون!ها به نوسانات حساس!تر می!شود.

 

نتایج این پژوهش نشان می!دهد که حرکات تکراری شست هنگام استفاده از گوشی!های هوشمند لمسی به تغییر شکل پردازش!های حسی! دست منجر می!شود و بر همین اساس، گاش و همکارانش بر این باورند که «پردازش حسی کورتیکال [مغزِ] انسان!های معاصر، با استفاده مداوم از فناوری!های دیجیتالی در حال تغییر و شکل!گیری جدید است.» این امر البته منحصر به کاربرد صفحه لمسی نیست و به طور کلی هرچه فرد از انگشت شست خود در کار با گوشی بیشتر استفاده کند، حساسیت آن نیز بیشتر خواهد شد.

 

تحقیقاتی از این دست به خوبی نشان می!دهد که کاربرد فن!آوری!های دیجیتال پرسشی حیاتی برای زیست امروز ماست و تاثیرات ناشی از آن قادر است جنبه!های گوناگون حیات انسانی را تحت تاثیر قرار دهد. البته تحقیق گاش و همکاران او صرفا جنبه!های مثبت این پدیده! را مورد توجه قرار نداده و با اشاره به برخی مشکلات برآمده از کاربرد ابزارهای دیجیتال، استفاده بیش از حد از گوشی! تلفن همراه را عامل برخی از مشکلات سیستم عصبی از جمله درد و اختلالات حرکتی دانسته! است.

 

 

    • پسند 1

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×